Başlangıç > MacOS > mac os gitkraken kurulumu

mac os gitkraken kurulumu


Merhaba gitkraken-keif-teal-sq
Bugün yeni keşfettiğim ve çok memnun kaldığım bir git istemcisinden ve onun kurulumundan bahsedeceğim. Bu git istemcisi GitKraken. Kurulum işleminden sonrada basit bir text dosyası oluşturup onu git ortamında versiyon takibini GitKraken ile yapacak ve bu değişimleri GitHub üzerine göndereceğiz. İlk önce GitKraken Download adresinden uygulamamızı ilgili işletim sistemimize göre indirelim. Bu durumda ben macOS versiyonunu indirdim. İndirme işleminden sonra .dmg uzantılı dosyamıza çift tıkladığımızda karşımıza gelen aşağıdaki ekranda olduğu gibi GitKraken uygulamamızı sürükle bırak yöntemi ile uygulama kurma işlemimizi tamamlıyoruz.

Kurulum işleminden sonra karşımıza uygulamayı kullanabilmek için hesap açma ya da var olan GitHub veya GitKraken hesabı ile oturum açma seçenekleri geliyor.

Bu aşamadan sonra uygulama üzerinde oturum açtığımızda karşımıza gelen bir kaç ayarı yapıp artık kullanıma geçebiliriz. Uygulamanın basit olarak kullanımını göstermek için bir proje oluşturup onu GitHub a gönderelim. İlk olarak terminali açıp aşağıdaki komutları sırası ile çalıştırıp örnek bir proje oluşturalım.

$  cd Desktop
$  mkdir GitKraken
$  cd GitKraken
$  echo 'Git Kraken Test' > GitKrakenTest.txt
$  git init
$  git add *
$  git commit -m "initial commit"

GitKraken dosyamız hazır olduğuna göre uygulamadan bu “File > Open Repo” seçeceği ile dosyamızı açalım. Dosya açıldıktan sonra aşağıdakine benzer bir görüntü sizi karşılayacak.

Artık lokalde yaptığımız değişiklikleri GitKraken sayesinde görsel olarak görebiliriz. Şimdi bu dosyamızı GitHub üzerinde bir repo oluşturup oraya gönderelim. Bunun içinde “File > Init Repo” seçeceği ile karşımıza gelen seçeneklerden GitHub seçimini yapıp gerekli ayarlamalardan sonra repomuzu oluşturabiliriz. Örnek ayarlar aşağıdaki gibi olacaktır.

GitHub kurulumu yaptıktan sonra GitKraken dosyası altındaki GitKrakenTest.txt dosyası içinde değişiklik yapıp GitKraken kullanarak commit ve push işlemleri yapalım ve sonrasında da GitHub üzerinde bu değişimi görelim.

İşte bu kadar GitKraken kurulumu ve basit olarak bir dosyanın git kullanılarak versiyon kontrolünün yapılması ve bu değişimlerin GitHub ortamına aktarılması. GitHub ekran görüntüsünü eklemiyorum https://github.com/sametcelikbicak/GitKraken adresinden GitHub reposuna bakabilirsiniz.

Kolay gelsin.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: